2014 Pride & Performance Winners

Home Pictures & Videos Winners Show Information Entry Form

2014 Best of Show Winner


Carole Enfield 1950 Mercury Coupe

Pre 1959 Stock
3rd Larry and Julene Karloff 1955 Fairlane
2nd James Jeffer 1956 BelAir
1st Ron Walla 1957 210 Delray

Pre 1954 Modified
3rd Jan Sanford 1940 Ford Deluxe Sedan
2nd Craig Givens 1932 Ford 5 window coupe
1st Carole Enfield 1950 Mercury Coupe

1955 1959 Modified
3rd Tom Keller 1956 Chevy 210
2nd Stan and Debbie Barnett 1955 BelAir
1st LeRoy Meints 1955 Ford Station Wagon

1960 1964 Stock
3rd Gary and Char Yindrick 1964 Impala SS
2nd Don Schinkus 1962 Impala SS
1st Staci Stava 1961 Impala

1965 1966 1968 Stock
3rd Ray Olsen 1966 Cobra Kit Car
2nd Mel and Sandy Weber 1965 Mustang
1st Bruce Luebbe 1968 Camaro RS SS

1967 Stock
3rd John Worster 1967 Mustang
2nd Dustin Reinbold 1967 Camaro
1st Staci Stava 1967 Chevelle

1965 1968 Modified
3rd Steven Niederhaus 1967 Camaro
2nd Tom French 1965 Nova
1st Nae Dunson 1966 Nova

1969 1972 Stock
3rd Justin Ourada 1972 Chevelle
2nd Richard Colfack 1970 Chevelle
1st Lynn Miller 1969 Camaro RS

1969 -1972 Modified
3rd Casey Dunson 1969 Camaro
2nd Jamie and Cathy Yindrick 1969 Chevelle
1st Diane Storm 1972 Mustang Mach I

1973 1988 Stock
3rd Gene Gehle 1984 Cutlass
2nd Raymond Mais 1975 Laguna S-3
1st Roger Schwab 1976 Caprice

1973 1988 Modified
3rd John Kubr 1986 ElCamino
2nd Chad Nelson 1982 Regal
1st Ed Kobza 1974 Cuda

1989 2000 Stock & Modified
3rd Brook Janes 1989 Taurus SHO
2nd Al Topping 1999 Crown Victoria
1st Perry Storm 1999 Mustang Cobra

2001 Present Stock & Modified
3rd Rod Neujahr 2010 Camaro SS RS
2nd Joe Menichetti 2011 Camaro
1st Jerry Stearley 2007 Mustang Shelby GT 500

Pre 1972 Pickups
3rd Ron Beasley 1961 F-100
2nd Mike & Pam Barnett 1956 Chevy
1st Rodney & Tracy Nelson 1971 Chevy C-10 Stepside

1973 1988 Pickups
3rd Terry Vesely 1978 Chevy C-10 Shortbox
2nd Mike Hergenroder 1986 Chevy C-10
1st Rodney Hopwood 1977 GMC C-1500

1989 Present Pickups
3rd Ross Novotny 1993 Chevy S-10
2nd David Janies Sr. 1994 Ford Lightning
1st Dennis Skinner 2004 Dodge 4X4

Motorcycles
3rd Jeff Janssen 2014 Harley
2nd Tim Pelan 2008 Harley Heritage Softail
1st Tim Kovar 1960 Cushman Super Silver Eagle Motorscooter

Pre 1995 Corvette
3rd Charles Toovey 1994 Corvette
2nd Rich Louthan 1970 Corvette
!st Jon and Judy Wilcox 1970 Corvette Convertible

1996 Present Corvette
3rd Harold Kirchhoff 1999 Corvette
2nd Craig Olson 2010 Corvette ZR1
1st Jack Urban 2001 Corvette

Street Rods
3rd Clay Ivester 1934 Ford 3 Window Coupe
2nd Larry Reifschneider 1932 Ford HiBoy
1st Randy Henderson 1933 Ford Coupe

Farthest Traveled
Earl Rossenberg North Platte, NE

Peoples Choice
Craig Givens 1932 Ford 5 window

Club Parcipation
Dwight Knights

Outstanding Interior
Leroy Meints 1955 Ford Wagon

Outstanding Engine Compartment
Perry Storm 1999 Mustang Cobra

Outstanding Paint
Diane Storm 1972 Mustang Mach I

Outstanding Custom Paint
John Kubr 1986 ElCamino

Outstanding Ford
Randy Henderson 1933 Ford Coupe

Outstanding Mopar
Ed Kobza 1974 Cuda

Outstanding GM
Staci Stava 1961 Impala SS

2013 Winners 2012 Winners 2011 Winners 2010 Winners 2009 Winners 2008 Winners
2007 Winners 2006 Winners 2005 Winners 2004 Winners 2003 Winners 2002 Winners